درباره رشدنو

درباره موسسه رشد نو

“راه توسعه پایدار از آموزش و پرورش می­گذرد.”

در عصر دگرگونی های پر شتاب و جهانی که مدام و به سرعت تغییر و تحول می ‌یابد “توسعه” یکی از فراگیرترین دغدغه های جوامع بشری به ویژه در کشور هایی شده است که آن ها را جوامع در حال توسعه می نامند.

ضرورت پیشرفت و تحول و حساسیت نسبت به باز نماندن از جوامع توسعه یافته در عصری که پیشرفت‌ های حیرت انگیز فناوری و ارتباطات مردم جهان را بیشتر از هر زمان دیگری به هم پیوند داده است و همچنین جهانی شدن تحولات، سبب شده است که جوامع در حال توسعه به خاطر بقاء یا حفظ جایگاه خود و عقب نماندن از قافله سریع ‌تر بدوند.

شاخص توسعه که پیش‌ تر با رشد اقتصادی سنجیده می ‌شد در اواخر قرن گذشته تغییر کرده با شاخص های دیگری چون “توسعه انسانی” و مفاهیم جدیدی مانند “توسعه پایدار” سنجیده می شود. اکنون دیگر تربیت نیروی انسانی و فراهم ساختن زمینه های لازم برای دستیابی به توسعه پایدار اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و سیاسی از طریق گسترش و اعتلای آموزش عمومی برای همگان در بخش عمده ای از جهان در دستور کار قرار گرفته است.

در این عصر دگرگونی های پر شتاب، تلاش برای تربیت نیروی انسانی باید به فرایندی پویا، معنادار و متناسب، با شرایط مدام تحول یابنده تبدیل شود. می ‌بایست جامعه را برای این تغییرات آماده کرد و در عین حال مانع از دست رفتن آن ویژگی های فرهنگی اصیلی شد که هویت جامعه را می سازد.

آموزش و پرورش عامل اساسی در شکل دادن به حال و آینده است. آموزش می تواند در سیر پیشرفت و تحول حرف آخر را بزند و نقش اجتماعی‌ای کلیدی در شکل گیری هویت ها بازی کند و زیرساخت های لازم فکری_ارزشی را برای فرد در جامعه فراهم کند.

“علم تعلیم و تربیت، جدلی ‌ترین، تغییرپذیرترین، پیچیده ترین و متنوع ترین علم ها است.”

‌یک تعلیم و تربیت مناسب می‌ تواند شخصیت انسانی را شکوفا کند.

“توسعه اجتماعی بدون تربیت انسان ‌ها بی ‌معناست.”

شعار یونسکو در پایان قرن گذشته “آموختن برای زیستن” نشان از تحولی بی سابقه می ‌دهد که در انتظارات جهان کنونی از این نهاد مطرح شده است‌.

“آموختن برای دانستن و انجام دادن” تنها بخشی از نیاز های جامعه متحول جهانی را مد نظر دارد. نیاز امروز جوامع انسانی، آموختن چگونگی زیست با دیگران، مشارکت در ساختن جامعه و حفظ مراقبت از محیط زیست و جز آن است.

در این جهانِ مدام دگرگون شونده، تعلیم و تربیت باید انسان ها را برای همساز شدن با تحولات هزاره ی سوم آماده سازد. تعلیم و تربیت باید در عین حال که مردم را برای تغییرات آماده می کند، چگونگی پذیرفتن این تغییرات و استفاده از آن ها را آموزش دهد و راه های تداوم حیات جامعه و ارزش های آن را انتقال دهد.

آموزش باید به فرایندی پویا، معنادار و مناسب تحولات تبدیل شود و مدارس به عنوان جایگاه تولید دانش از طریق گسترش توانایی‌ ها، دانش آموزان را برای رویارویی با جهان فناوری و عصر انفجار اطلاعات آماده کند و گستره ای وسیع از قابلیت های فکری و مهارت های پایه ای را برای مواجهه ی آن ها با آینده ای غیرقابل پیش‌بینی در اختیار آن ها قرار دهد.

از آنجا که فرد نمی تواند تمامی دانش مورد نیاز برای استفاده ی آینده را در حافظه اش ذخیره کند و اطلاعات چنان در حال گسترش است که فرد را برای حل مسائل در عرصه ها و دوره های مختلف زندگی با مشکل مواجه می‌ کند، افراد نیازمند آموختن مهارت های قابل انتقال اند. پیچیدگی شغل های امروزی نیازمند افرادی است که بتوانند در تولید دانش و فرایندهای جدید مسائل را با مشارکت دیگران درک و تحلیل و داوری کنند و بدین منظور ضروری است برای کسب اطلاعات جدید، پردازش و تغییر آن ها آموزش ببیند و قادر به کسب اطلاعات از منابع مختلف، ارزیابی آن ها و تشخیص سره از ناسره باشند.

از این رو تربیت دانش آموزانی که دارای تخصص علمی-فرهنگی و اجتماعی و قدرت تحلیل در ابعادی وسیع تر به عنوان شهروندی جهانی باشند و از روحیه مشارکت و مسئولیت پذیری و تعهد و وجدان کاری و توانایی رویارویی با مشکلات برخوردار باشند می تواند چشم انداز نوعی از تعلیم و تربیت کارآمد به حساب آید.

ما بر این باوریم که آموزش در جهان مدرن به موازات دست‌آوردهای مثبتی که داشته نهایتاً در تربیت انسان‌هایی ناشاد و بیگانه از خود و طبیعت سهمی داشته است.

ما براین باوریم که شیوه‌های آموزشی در هزاره‌ی سوم یا عصر پر شتاب جهانی شدن علم و صنعت و فرهنگ، نیازمند بازنگری است.

ما بر این باوریم که برنامه‌ریزی آموزش و پرورش در هر جامعه‌ای می‌بایست در عین توجه به ضرورت‌های جهان امروز با توجه به هویت فرهنگی آن جامعه صورت پذیرد.

پیش دبستانی

” دوره­ ی پیش از دبستان زیرساخت آموزش ابتدایی و سرآغاز هدایت کودکان در نهادینه کردن دیدگاه یادگیری مادام العمر است.”

این دوره ­در واقع پل ارتباطی میان دو محیط خانه و فضای آموزشی است. ضرورت آموزش پیش از دبستان دست کم سه دهه است که به طور جدی مطرح شده است و دلیل آن هم اینست که بیشترین میزان رشد ذهنی کودکان تا هشت سالگی اتفاق می افتد.

بسیاری از تحقیقات علمی مورد تأیید روان شناسان تربیتی نشان می­ دهد که بین کودکانی که از آموزش ­های پیش از دبستان بهره برده ­اند و آنان که چنین دوره­ ای را نگذرانده ­­اند، تفاوت قابل توجهی دیده می­ شود و در این دوره است که قابلیت ­های جسمانی و ذهنی و مهارت ­های حرکتی، رشد عاطفی و حس اعتماد به نفس ارتقاء می ­یابد و کودکان را برای ورود به دبستان که اجتماعی بزرگ تر با قانون­مندی ­های جدی ­تر است آماده می ­سازد.

فعالیت ­ها و برنامه­ های این دوره می ­بایست چنان تنظیم شده باشد که کودک بتواند بی آن که دستخوش احساس دوگانگی شود، با جامعه ­ای متفاوت از خانه ارتباط برقرار کند. در این دوره است که کودک باید قانونمندی­ های حاکم بر محیط اجتماعی بیرون از خانه را تجربه کند و به شناخت بیشتری از محیط اجتماعی و توانایی ­های خود دست یابد. به همین دلیل هر قدر آموزش ­های این دوره مناسب سن کودک و خلاقانه باشد می ­توان انتظار داشت که این آموزش­ ها نهادینه شود و به ایجاد انگیزه­ هایی بیانجامد که کودک به خود شکوفایی از مجرای مشارکت اجتماعی علاقمند گردد.

در این رابطه همراهی والدین با محیط اجتماعی نوآموز نه تنها فرایند جامعه­ پذیری را تسریع می­ کند بلکه احساس امنیت و اعتماد به محیط اجتماعی را در کودک به وجود می­ آورد.

در این دوره فعالیت ­های آموزشی باید چنان برنامه ­ریزی شود که متضمن رشد جسمی، عاطفی، اجتماعی و شناختی کودک باشد تا کودک بتواند با روشی زمینه محور یاد بگیرد چگونه با پدیده­ هایی که در زندگی روزمره اتفاق می­ افتد برخورد کند؛ و چگونه ارتباط پدیده­ ها را نه به صورت مقوله ­هایی گسیخته و بی­ ارتباط با آموزش­ های قبلی و بعدی کشف کند و از طریق مشاهده، آزمایش، بحث گروهی، شعر، قصه، بازی، هنرهای نمایشی، کارهای دستی، نقاشی و …… با تفکر علمی و قانون­مندی ­های جامعه­ ی متفاوت از خانه آشنا شود.

دبستان

دبستان رشد نو فعالیت‌های آموزشی و تربیتی خود را بر پایه‌ی چنین دیدگاهی سامان داده است.

تدوین برنامه آموزشی هر پایه برمبنای نظریه‌های یاددهی-یادگیری

ارتقاء توانایی‌های ذهنی ، روانی و عملی در قالب فعالیت‌های منسجم و آموزش مشارکتی

آموزش مهارت‌های زندگی برای افزایش رشد اجتماعی و هوش هیجانی (ارتقاء اعتماد به نفس، روابط اجتماعی بین فردی، مدیریت خود،تقویت روحیه جمعی و …)

ارتقاء سلیقه فرهنگی و اجتماعی کودک

ارتباط با طبیعت و ارتقاء هوش زیست محیطی

افزایش توان حل مساله و تفکر منطقی

برنامه‌ریزی برای تسلط به زبان دوم و سوم در جهت برقراری ارتباط با جامعه‌ی جهانی

برنامه‌ریزی برای تسلط بر دانش استفاده از رایانه در جهت برقراری ارتباط با جامعه‌ی گسترده‌تر

دبیرستان

دبیرستان رشدنو بر پایه ی دیدگاهی آموزشی – تربیتی که پیشتر اعلام شده، در سال ۱۳۹۵ به دنبال گسترش دبستان فعالیت خود را آغاز کرده است و در حال حاضر در پایه هفتم و هشتم مشغول فعالیت است. این مقطع آموزشی بر پایه ی دیدگاه های زیر سامان یافته است:

تدوین برنامه های آموزشی هر پایه بر مبنای تازه ترین نظریه های یادگیری – یاددهی در جهت شناخت دانش آموزان و هدایت آنان برای انتخاب آگاهانه ی رشته تحصیلی در مقاطع بالاتر.

بالا بردن سطح توانایی های ذهنی، عاطفی، اجتماعی، عملی دانش آموزان و ایجاد بستری مناسب برای یادگیری مشارکتی به موازات تلاش برای بالا بردن سطح توانایی های علمی در فضای به دور از رقابت ناسالم.

ایجاد انگیزه و تقویت روحیه ی علمی و پژوهشی و داشتن تفکری مستقل و خلاق.

ایجاد زمینه ی مساعد برای علاقه مند کردن دانش آموزان به مشارکت در تصمیم گیری های اجتماعی ضمن داشتن روحیه ای شاد، نگاهی مثبت و تفکری انتقادی.

بالا بردن سطح هوش زیست محیطی به منظور احساس مسولیت نسبت به محیط زیست.

چرا رشد نو را انتخاب می کنید

رشد نو با استفاده از برترین امکانات آموزشی و رعایت تمام پروتکل های بهداشتی پذیرای گل های باغ ایران زمین است

آموزش ترکیبی استاندارد

کلاس های حضوری در کنار کلاس های آنلاین و آفلاین تحت وب، با بهره وری از جدیدترین تکنولوژی های آموزش مجازی

کادر اجرایی حرفه ای

سیستم مدیریتی مدرن، کادر هدایت تحصیلی مجرب، کادر پرورشی علمی و سیتسم اجرایی به روز، در کنار تقویم آموزشی جامع

برترین کادر آموزشی

همواره استفاده از علمی ترین، به روزترین و مجرب ترین مدرسین در سطح کشور را سرلوحه خود قرار دادیم، زیرا کیفیت آموزش برای مهم است

اساتید حرفه ای ما

X